29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon

28 Ekim 1923

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

İstikbalimizin en önemli güvencesi olan gençlerimize bırakacağımız en önemli emanet budur. Özgürlük için verdiğimiz mücadeleyi hepiniz gördünüz. Biz evlatlarımıza bırakacağımız bu ülkeyi özgürleştirmek istiyoruz.

Vatan topraklarına yönelen düşman silahının namlusu, sinemizde yaralar açsa da korkmadan bu toprakları özgür kılmak için göğsümüzü vatan için siper ettik. Özgürlük için vatan evlatlarının verdiği insanüstü mücadele neticesinde hepimiz burada çok farklı duygular içerisinde toplandık.

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

İradesi çalınmış bir memlekette söz sahibi olamayan milletin kendi vicdanıyla yönetilmesi, geleceğimiz olan gençlere bırakabileceğimiz en önemli mirastır. Özünde bağımsızlık olan bir ülkede halk kendi iradesini ifade edebilecek iradeye sahip olmalıdır.

Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

İnsan iradesine kelepçe vuranlara karşı yürüttüğümüz bu savaşı milletin canını siper etmesiyle kazandık. Bu savaş silahla çıplak ellerin mücadelesi şeklindedir. Bağımsızlığı için canını ortaya koyan vatan evlatları, torunlarına bırakacağı bağımsız bir ülke için canını vatan toprağına siper etmiştir.

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

Cumhuriyet, geleceğimiz olan genç beyinlerimizin daha özgür bir ortamda yaşamasını sağlayacaktır. Bilime ayak uyduran, özgür iradesiyle karar veren, çağın bilimine ulaşabilen yeni nesiller için Cumhuriyet, bir zorunluluktur.

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!

Cumhuriyet, geleciğimiz olan gençlerimize özgür ortam oluşturmanın teminatı olacaktır. Her asırda daha çağdaş ve daha medeni bir topluluğa ancak Cumhuriyet ile ulaşabiliriz.

29 Ekim 1923

“Efendiler, bugün Cumhuriyet’i ilan ettik!

Bugün yeni bir fidan diktik. Bu fidan büyüyecek, meyve verecek. Sizler bu fidana iyi bakın. Büyüttüğünüz bu fidan dünyada emsali görülmemiş bir güce ulaşacaktır. Sizler bu fidana sahip çıktıkça, Cumhuriyet her daim yaşayacaktır.

Yaşasın Cumhuriyet!

Konu:
, , , , ,
Dosya Türü:
Dosya
Boyut:
YORUMLAR