2020 AYT’de Çıkmayacak Edebiyat Konuları

2020 YKS’de Hangi Edebiyat Konuları Çıkarıldı?

“YKS’de hangi konular çıkmayacak? AYT Edebiyat dersinde hangi konular çıkarıldı?” gibi sorular sorulmaktadır. Bu konuda yaptığımız araştırmalar neticesinde 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yıllık Planına baktığımızda aşağıda sıralanan konuların işlendiği görülmektedir. Bu kapsamda sizlere yardımcı olmak amacıyla AYT’de çıkmayacak Edebiyat konularını araştırdık.

Corona virüs hastalığının yayılmasının ardından okullar 30 Nisan’a kadar tatil edilmiştir. Bundan dolayı da ÖSYM sınava girecek öğrencilere yönelik hazırladığı yeni programla bazı edebiyat konularını kaldırdı. Sizler için 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersi 2. Dönem müfredatını inceleyerek çıkmayacak konuları belirledik.

Çıkmayacak Muhtemel Türk Edebiyatı Konuları

Türk dünyası edebiyatından roman

Dünya edebiyatında roman

Söylev (Nutuk)

Cumhuriyet Döneminde Deneme

Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosu

Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatından (1923-1950 arası) roman örneği

Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatından (1950-1980 arası) roman örneği

1980 sonrası Türk edebiyatından roman örneği

Dil Bilgisi Konuları

12. sınıf dil bilgisi konuları daha önceki yıllarda anlatıldığı için bu bölümde işlenmemiş bir konu yoktur. Bu açıdan değerlendirildiğinde tüm dil bilgisi konularından öğrenciler sorumludur.

AYT’nin ertelenmesiyle birlikte okulların da tatil edilmesi neticesinde ÖSYM tarafından öğrencilere sorulacak olan müfredatta değişikliğe gidildi. 12. Sınıf 2. Dönem konuları müfredattan çıkarıldı. Özellikle çıkarılan edebiyat konuları sonucunda sınava hazırlanacaklar birçok yoğunluğun olduğu konuları da görmeyecekler. Özellikle şiir alanında Garip akımı, ikinci yeniler, Cumhuriyet dönemindeki saf şiir temsilcileri edebiyat müfredatında epey yer almaktaydı.

Dil bilgisi ile ilgili işlenmeyen bir konu yoktur. Ancak Edebiyat açısından bazı yazar ve şairler işlenmediği için konu bazlı değişiklik olacağınız düşünüyoruz.

Tüm öğrencilerimize sınavda başarılar dileriz.

Konu:
Dosya Türü:
Dosya
Boyut:
YORUMLAR